![Інфаркт Інфаркт](/sites/g/files/vrxlpx38806/files/2023-04/Infarct_rus_banner%20%281%29.png)
ІНФАРКТ
ІНФАРКТ: ЗАГРОЗА ЗДОРОВ’Ю СЕРЦЯ
У сучасному світі хвороби серця щорічно руйнують здоров’я мільйонів людей. Згідно зі статистикою ВООЗ, серцеві захворювання є причиною смерті у 16% випадків від загальної кількості у всьому світі1. До того ж такі патології, як інсульт та інфаркт (одна із форм ішемічної хвороби серця), «молодшають» з кожним роком і вже давно не вважаються характерними для осіб похилого віку.
Інфаркт міокарда – це некроз (омертвіння) серцевого м’яза, який виникає внаслідок порушення кровотоку. Як правило, це відбувається через закупорку тромбом серцевої артерії та проявляється як серцевий напад2.
Інфаркт, як й інші загрозливі для життя невідкладні стани, дуже небезпечний і потребує термінового лікування. Важливо знати заходи профілактики, симптоматику та те, як надати людині першу допомогу у разі нападу3.
Інфаркт: симптоми захворювання
Основна ознака патології – біль за грудиною3.
У разі інфаркту характерні такі відчуття болю4:
- давлячі, пекучі або стискаючі
- з короткими проміжками полегшення
- різкі та раптові
- тривалістю понад 15 хвилин
Типова ознака інфаркту міокарда: біль локалізується не тільки в грудях, а може віддавати у бік (шию, передпліччя, найчастіше в ліву руку, рідше – нижню щелепу або обидві руки). Однак необхідно пам’ятати, що майже в 45% випадків біль може ніяк не проявлятися. Тому важливо знати про інші симптоми інфаркту міокарда, такі як нудота, сильна слабкість, гостра нестача повітря, утрудненість дихання і холодний піт по тілу. У деяких випадках людина може знепритомніти4.
Своєчасна діагностика інфаркту міокарда допомагає знизити ймовірність смерті.
Передінфарктний стан
Перші симптоми можуть виникнути навіть за кілька діб до нападу5. Звернення до фахівця у цей період може запобігти загибелі серцевого м’яза та відновити нормальну роботу серця.
Симптоми передінфарктного стану
Для передінфарктного стану характерні симптоми, що більш виражені за інтенсивністю та тривалістю, ніж при стенокардії, але при цьому ще не розвивається інфаркт міокарда. Зазвичай це один або декілька нападів болю за грудиною середньої або значної інтенсивності, що, як правило, виникає без зв’язку із фізичним навантаженням. Кожен напад триває від 15 хвилин до декількох годин, при цьому біль погано знімається звичайними засобами від стенокардії5,6.
Більш інтенсивні або незвичні прояви стенокардії також можуть свідчити про передінфарктний стан, тому важливо бути уважним до наступних симптомів3,4:
- біль за грудиною у стресовій ситуації або під час фізичних навантажень
- відчуття, що серце функціонує з перебоями
- пришвидшення пульсу
- запаморочення
- різка зміна артеріального тиску
- печія, яка не проходить після прийому лікарських засобів
- клокотливий кашель
- біль з’являється у різних частинах тіла: животі, попереку, лівій руці, лівій половині обличчя, вусі
Важливо! Інфаркт міокарда часто призводить до смерті саме через пізнє звернення до лікаря. Тому якщо ви помітили у когось чи у себе ознаки передінфарктного стану, необхідно якнайшвидше отримати медичну допомогу. Особливо це стосується людей із групи ризику: чоловіки та жінки старшого віку, курці, жінки в період менопаузи, пацієнти з проблемами згортання крові3,4
Класифікація інфаркту міокарда
Є кілька класифікацій інфаркту міокарда, які ґрунтуються на різних ознаках.
За обсягом ураження інфаркт поділяють на4:
- Великовогнищевий або обширний інфаркт міокарда (вид захворювання, коли некроз уражає більшу частину серця; на електрокардіограмі часто таке ураження описується як Q-інфаркт міокарда)
- Дрібновогнищевий або мікроінфаркт (уражається відносно невелика ділянка органу)
Залежно від кількості перенесених інфарктів виділяють такі види4:
- Первинний (захворювання проявляється вперше)
- Рецидивуючий (розвивається в період до 2-х місяців після первинного)
- Повторний (може виникнути через 2 місяці після першого інфаркту)
За анатомією ураження спеціалісти розрізняють чотири види інфаркту міокарда4:
- Трансмуральний інфаркт – найважча форма патології, у разі якої некроз поширюється на всі шари серцевого м’яза; найчастіше його спричиняє атеросклероз (гострим трансмуральним інфарктом міокарда називають обширне ураження серцевого м’яза у перші 2-10 днів від появи перших симптомів)
- Інтрамуральний зачіпає глибокі шари серцевого м’яза
- Субендокардіальний – вогнище некрозу знаходиться біля внутрішньої вистілки порожнини серця
- Субепікардіальний – руйнування тканин торкається ділянки біля зовнішньої сумки серця
Також розрізняють інфаркти залежно від місця розміщення судини, перекриття якої спричинило напад (наприклад, нижній або передньобоковий інфаркт).
Для уточнення конкретного місця ураження міокарда фахівці говорять про такі види хвороби, як інфаркт правого та лівого шлуночка, міжшлуночкової перегородки або верхівки серця4.
Залежно від симптомів виділяють типову форму захворювання (для цієї форми характерний біль у грудях, який віддає в ліві частини тіла) та атиповий (біль відчувається в животі чи шиї або болю немає, але наявні інші симптоми)4.
Розрізняють чотири стадії інфаркту міокарда4:
- Найгостріша – перші години від початку захворювання – допомога потрібна негайно
- Гостра – від перших годин до 2-10 днів від початку – можуть виникнути ускладнення інфаркту міокарда
- Підгостра – до 1 місяця від початку – серце у певній мірі відновлюється
- Рубцева – триває протягом десятиліть
Найнебезпечнішим вважають обширний інфаркт міокарда, оскільки він частіше призводить до летального випадку
![Інфаркт міокарда Інфаркт міокарда](/sites/g/files/vrxlpx38806/files/2023-04/Infarct_ukr_image-01%20%281%29.jpg)
Причини інфаркту міокарда
Ураження атеросклерозом серцевої артерії та подальше утворення тромбів є основною передумовою до розвитку захворювання. Атеросклероз – це хвороба, за якої жирові відкладення накопичуються на стінках кровоносних судин (ліпідні бляшки) і з часом закупорюють їх2.
Фактори, які сприяють розвитку атеросклерозу і, як наслідок, утворення тромбів2,4,7:
- Підвищений рівень холестерину
- Гіпертензія
- Діабет
- Генетичні фактори (наприклад, спадкова схильність)
- Куріння (у тому числі електронних сигарет та кальяну)
- Зайва вага та ожиріння
- Сидячий спосіб життя
- Менопауза у жінок, внаслідок чого знижується рівень гормону естрогену – природного захисника від утворення жирових бляшок.
Проте атеросклероз – не єдина причина інфаркту міокарда. Цей стан може виникнути і у випадку, якщо у людини різко знижується кров’яний тиск або виникає спазм коронарної судини чи підвищується частота серцевих скорочень. Подібні стани виникають через стрес, нервову напругу та надмірні фізичні навантаження2-4.
Також є низка захворювань та патологічних станів, які можуть стати причинами інфаркту міокарда2-4:
- Ішемічна хвороба серця
- Спадкові патології коронарних артерій
- Вроджений порок серця
- Гіперкоагуляція (підвищена тромботична готовність)
- Травми серця
- Системні аутоімунні захворювання, такі як ревматоїдний артрит, розсіяний склероз або червоний вовчак
- Новоутворення серця
- Вживання наркотичних речовин
- Спазм коронарної артерії
Яка б не була причина, ознаки наближення інфаркту міокарда, як правило, загальні та їх легко відстежити. Тому людям, які належать до групи ризику важливо не ігнорувати подібні стани і відразу звертатися по допомогу до лікаря (див. Передінфарктний стан).
Лікування інфаркту міокарда
Якщо ви помітили одну або кілька ознак захворювання, необхідно якнайшвидше викликати бригаду швидкої допомоги. До їх прибуття необхідно надати людині термінову допомогу7,8:
- Розмістити напівсидячи
- Дати нітрогліцерин
- Дати ацетилсаліцилову кислоту (краще розжувати)
- Розстебнути одяг, що утруднює дихання та рухи
- Провітрити приміщення
Препарат ацетилсаліцилової кислоти Аспірин Кардіо® є частиною стандартної терапії інфаркту міокарда (в гострій ситуації рекомендується розжувати 2-3 таблетки Аспірин Кардіо®). Аспірин Кардіо® забезпечує ефективну профілактику повторного інфаркту міокардаa. А у разі дуже високого серцево-судинного ризику разом з іншими методами терапії застосовується і для профілактики першого інфаркту міокардаa. Таблетки Аспірин Кардіо® завдяки кишковорозчинній оболонці можуть захищати слизову оболонку шлунка від прямої дії ацетилсаліцилової кислоти, тому Аспірин Кардіо® краще за звичайні форми ацетилсаліцилової кислоти підходить для тривалої терапії*. Крім того, Аспірин Кардіо® має зручний блістер з позначками днів тижня, щоб не пропустити жодного дня прийому9.
Кваліфіковане лікування інфаркту ґрунтується на відновленні нормального кровотоку. Лікар може призначити пацієнту2-4,7:
- Антикоагулянти (для зменшення згортання крові та зниження ризику утворення тромбів)
- Тромболітики (для розчинення наявних тромбів)
- Анальгетики (для зняття больового синдрому)
Також для відновлення прохідності коронарних судин використовують хірургічні методи2:
- Ангіопластика коронарної артерії. За допомогою спеціального інструменту лікар розширює місце звуження артерії та встановлює стент – фіксатор, який підтримує нормальну форму судини відновлює кровоток.
- Аортокоронарне шунтування. Хірург проводить пересадку невеликої ділянки вени (наприклад, з гомілки пацієнта), з’єднуючи аорту та коронарну судину, яка живить уражену ділянку міокарда, в обхід звуження.
Необхідно розуміти, що лікування інфаркту міокарда народними методами або у домашніх умовах неможливе. Такі підходи марні й можуть значно підвищувати ризик смертельних випадків.
Профілактика захворювання
У більшості випадків заходи профілактики серцево-судинних хвороб є універсальними. Для зниження ризику розвитку інфаркту міокарда або передінфарктного стану, рецидиву інфаркту та розвитку ускладнень необхідно2,3:
- Слідкувати за показниками кров’яного тиску
- Позбутися від шкідливих звичок, в першу чергу – від куріння, у тому числі електронних сигарет
- Дотримуватися дієти та режиму харчування, знизити вживання жирів та гострих страв, відмовитися від алкоголю
- Обмежити вживання солі
- Займатися фізкультурою з помірними фізичними навантаженнями
- Контролювати масу тіла
- Слідкувати за рівнем стресу, за необхідності вчасно звертатися по психологічну допомогу, практикувати медитації та інші розслаблюючі техніки
- Після 40 років регулярно проходити огляд у кардіолога для прогнозування і діагностики інфаркту міокарда та інших патологій серця
![Профілактика захворювання Профілактика захворювання](/sites/g/files/vrxlpx38806/files/2023-04/Infarct_ukr_image-02%20%281%29%20%281%29%20%281%29.jpg)
Перенесене захворювання небезпечне не лише своїм безпосереднім негативним впливом на організм, але й супутніми ускладненнями внаслідок того, що після перенесеного інфаркту на серці залишаються рубці, що порушують роботу серця3.
Лікарі називають такі ускладнення інфаркту міокарда3:
- Рання постінфарктна стенокардія
- Серцева недостатність
- Порушення ритму серця (розлади серцебиття, порушення провідності та блокади)
- Шлуночкова аневризма
- Кардіогенний шок
- Розрив серця
- Тромбоемболія легеневої артерії
- Запалення внутрішньої оболонки серця (ендокардит)
Зазначені захворювання тяжко піддаються лікуванню, тому дуже важливо своєчасно звертатися по допомогу до фахівця і виконувати його рекомендації. Одним із препаратів, який можуть призначати як профілактику та лікування інфаркту міокарда, є Аспірин Кардіо®a. Детальніше ознайомитися з описом препарату можна тут
Примітки
*Під «захищеним», «захищати» та «краще за звичайні форми» мається на увазі, що завдяки кишковорозчинній оболонці таблеток вивільнення активної речовини відбувається не в шлунку, а в лужному середовищі кишечника. У зв’язку з наявністю захисту слизової оболонки шлунка дана лікарська форма є кращою порівняно зі звичайними формами АСК, особливо при довготривалій терапії, але не виключає наявність можливих побічних реакцій, які наводяться в інструкції9.
a При таких процедурах, як шунтування на фоні діалізу; при перенесеному шунтуванні судин серця, перкутанній пластиці судин; після інфаркту; після операцій на судинах; при нестабільній стенокардії; при транзиторній ішемічній атаці. Співвідношення користь/ризик визначає лікар з урахуванням прийому інших препаратів і розглядає застосування у пацієнтів з дуже високою ймовірністю появи порушень з боку серцево-судинної системи9.
Джерела
-
Статистика ВООЗ щодо провідних причин смертності у світі. https://www.who.int/ru/news/item/09-12-2020-who-reveals-leading-causes-of-death-and-disability-worldwide-2000-2019 (дата звернення: 18.08.2022).
-
Thrombosis. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22242-thrombosis (дата звернення: 18.08.2022).
-
Heart attack. https://www.nhs.uk/conditions/heart-attack/ (дата звернення: 18.08.2022).
-
Серцево-судинні захворювання: Класифікація, стандарти діагностики та лікування / За ред. В. М. Коваленко, М. І. Лутая, Ю. М. Сіренка, О. С. Сичова. К.: Моріон, 2018. 224 с.
-
Vakil R.J. Intermediate coronary syndrome Circulation. 1961 Sep;24:557-71. doi: 10.1161/01.cir.24.3.557.
-
Vakil R.J. Preinfarction syndrome – Management and follow-up Am J Cardiol. 1964 Jul;14:55-63. doi: 10.1016/0002-9149(64)90106-7.
-
Arterial thrombosis – NHS. https://www.nhs.uk/conditions/arterial-thrombosis/ (дата звернення: 18.08.2022).
-
Як виявити інфаркт і що робити при серцевому нападі: коментує експерт. https://moz.gov.ua/article/health/jak-vijaviti-infarkt-i-scho-robiti-pri-sercevomu-napadi-komentue-ekspert (дата звернення: 18.08.2022).
-
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу АСПІРИН КАРДІО®, таблетки, вкриті кишковорозчинною оболонкою, по 100 мг. РП №UA/7802/01/01 (дата останнього перегляду інструкції: 28.10.2021).
PP-ASP-UA-0063-1_06 Oct 2022
Повідомлення про побічні реакції. Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, Вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка,14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу PV_Ukraine@bayer.com або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном (044) 220-33-00.
Повідомлення про скаргу на якість. Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь ласка, передайте інформацію /на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220-33-00.
Вартість дзвінків згідно з тарифами Вашого оператора зв'язку.
Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися із лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.
ТОВ «Байєр», м. Київ, 04071, вул. Верхній Вал, 4-Б, тел: (044) 220-33-00. РП №UA/7802/01/01.