![Ішемічна Хвороба Серця Ішемічна Хвороба Серця](/sites/g/files/vrxlpx38806/files/2022-12/head_banner.jpg)
ІШЕМІЧНА
ХВОРОБА
СЕРЦЯ
Ішемічна хвороба серця: лікувати чи попередити?
Ішемічна хвороба серця – це серйозне захворювання, що проявляється порушенням кровопостачання серця через ушкодження коронарних артерій. Ішемічна хвороба серця є причиною кожної 8-ї смерті у світі. Найвищі рівні смертності від ішемічної хвороби серця реєструються у країнах Східної Європи та Центральної Азії1. Це захворювання частіше вражає чоловіків старше 45 років та жінок після 55 років2.
Ішемічна хвороба серця (ІХС) супроводжується серцевими нападами, які пацієнти здебільшого описують як інтенсивний біль у ділянці серця. Хоча іноді серцеві напади можуть бути представлені й іншими неприємними відчуттями, такими як задишка, що різко виникла, або біль у животі тощо3,4,6.
Зазвичай на ранніх стадіях ішемічна хвороба серця досить добре піддається лікуванню. Тому дуже важливо регулярно проходити обстеження у кардіолога, стежити за станом судин та не ігнорувати перші ознаки ішемічної хвороби серця3
Ішемічна хвороба серця: причини
Повноцінне кровопостачання необхідне для тканин серця так само, як для всіх інших органів і тканин організму. За живлення серця відповідають коронарні артерії (від лат. сorona — вінок, вінець, що оточує серце у вигляді корони). Вони огинають серце і поділяються на велику кількість дрібних судин, кожна з яких забезпечує кров’ю та киснем окрему ділянку серця.
Ішемія – це термін, що описує кисневе голодування тканин (наприклад, м’яза серця – міокарда) через порушення їх повноцінного кровопостачання3.
Найчастіше причиною ішемії міокарда є звуження коронарних артерій, тобто судин, що живлять серце. У разі атеросклерозу це відбувається поступово через накопичення у стінці судини жирових відкладень – ліпідних бляшок. Збільшення їх розмірів та кількості призводить до звуження судин, внаслідок чого кров не надходить у достатньому обсязі до серцевого м’яза. Якщо всередині коронарної артерії ще й утворюється тромб, судина швидко перестає бути прохідною для крові – виникає гостра ішемія міокарда. Серце перестає отримувати поживні речовини та кисень у достатній кількості й нормально функціонувати. У результаті розвивається ішемічна хвороба серця3,4,6.
До появи та розвитку ішемічної хвороби серця призводять3,4,6:
- Атеросклероз – утворення ліпідних бляшок у просвіті коронарних артерій
- Спазм коронарних артерій
- Порушення мікроциркуляції крові у міокарді
- Підвищення активності системи згортання крові
- Гіпертензія (підвищений артеріальний тиск)
- Зайва вага чи ожиріння
- Вікові зміни
- Генетична схильність
- Цукровий діабет
- Куріння та регулярне вживання алкоголю
- Системні захворювання тканин
- Малорухливий спосіб життя
- Часті стреси
Ішемічна хвороба серця: симптоми
Як правило, ранні ознаки захворювання люди ігнорують. Це пов’язано з тим, що ішемія розвивається поступово, а перші симптоми проявляються нерегулярно. Найчастіше це легкий дискомфорт у ділянці серця, біль за грудиною4.
Симптоми ішемічної хвороби серця відрізняються залежно від форми захворювання3,4,6.
- Гостра ішемічна хвороба серця. Виникнення раптового болю у грудях, який наростає та доходить до нестерпного. До гострого стану відноситься і нестабільна стенокардія – за якої симптоми ішемічної хвороби серця у пацієнта зі стенокардією виявляються не так, як зазвичай раніше. Інфаркт міокарда супроводжується незворотними змінами серцевого м'яза (див. Інфаркт: загроза здоров'ю серця)
- Стенокардія напруги. Болісні відчуття у грудях після фізичних навантажень та стресу. Як правило, тривалість нападу може бути від 2 до 10 хвилин і супроводжуватися утрудненим диханням. Біль часто віддає у ліву частину обличчя чи тіла.
- Стенокардія Принцметала. Біль виникає циклічно, переважно у нічний час у стані спокою.
- Аритмічна ішемія серця. Відчуваються задишка, прискорене серцебиття, перебої у роботі серця.
У поодиноких випадках ішемія може проявлятися безсимптомно. Це одна з найнебезпечніших форм захворювання, оскільки діагностувати її можна лише під час комплексного обстеження організму.3,4,6.
![Ішемічна хвороба серця Ішемічна хвороба серця](/sites/g/files/vrxlpx38806/files/2023-04/IHD_ukr_image-01%20%281%29.jpg)
Існують відмінності в тому, як ішемічна хвороба серця проявляється у чоловіків та жінок. Класичний симптом болю за грудиною у жінок зустрічаються рідше (у 31% випадків), ніж у чоловіків (у 42% випадків), особливо у молодших. У жінок частіше ішемічна хвороба серця проявляється задишкою, слабкістю, болем у руці, спині чи щелепі, серцебиттям, запамороченням або втратою апетиту. На жаль, це сприяє постановці неправильного діагнозу або пізньому розпізнаванню ішемії серця у жінок5.
Саме тому лікарі рекомендують регулярно проходити повне профілактичне обстеження, особливо людям, які перебувають у групі ризику.
Ускладнення ішемічної хвороби серця
Ішемія на ранніх стадіях піддається лікуванню. Однак згодом патологія розвивається, захоплюючи все більші ділянки серцевої тканини.
Найбільш поширеним ускладненням ішемічну хвороби серця є інфаркт міокарда – некроз тканин серця. Зазвичай йому передують напади стенокардії.
Ще один відомий наслідок захворювання – серцева недостатність, яка проявляється втратою здатності серця перекачувати кров із необхідною швидкістю. На це порушення вказують слабкість у тілі, набряки, задишка.
Зумовлена ішемією міокарда аритмія, яка відчувається як перебої у роботі серця, може запустити ланцюжок незворотних змін, що негативно впливають на роботу всього організму6.
Гостра ішемічна хвороба серця може іноді призвести до раптової коронарної смерті6. Це трапляється, якщо захворювання не було вчасно діагностовано, а також якщо пацієнт ігнорував призначене фахівцем лікування чи відмовився від процедури відновлення прохідності коронарних судин3,4,6.
Ішемічна хвороба серця: діагностика
Початкова діагностика захворювання включає огляд пацієнта та збір скарг. Для встановлення діагнозу фахівець уточнює у пацієнта3,4:
- Характеристики больових відчуттів (на що схожий біль – тягнучий, пекучий, давлячий, куди поширюється тощо)
- Наскільки часто виникає біль
- Як довго продовжується напад
- Фактори, які провокують больовий синдром (стрес, фізичне навантаження, переїдання)
- Чи є супутні відчуття і які (наприклад, задишка, порушення ритму)
- Як впливає на біль прийом серцевих препаратів
Після опитування лікар направляє пацієнта на аналіз крові на рівень холестерину та на ЕКГ (електрокардіограму), також іноді проводяться тести із застосуванням фізичних навантажень, щоб оцінити роботу серця у різних режимах3,4,6.
За необхідності лікар може призначити додаткові дослідження, такі як УЗД серця, комп’ютерна томографія серця, коронарографія3,4,6.
Важливо! Ішемічна хвороба серця у жінок часто розвивається із початком менопаузи. Це пов'язано зі зміною гормонального фону, тому рекомендується пройти профілактичне обстеження на початку клімактеричного періоду5,7.
Ішемічна хвороба серця: лікування
Оскільки основним фактором розвитку ішемії є кисневе голодування міокарда, лікування хвороби полягає у забезпеченні безперервного надходження кисню до тканин серця3,4,6.
Медикаментозна терапія необхідна для того, щоб усунути гострі напади хвороби та попередити серцево-судинну катастрофу. Лікар може призначити:
- Нітрогліцерин або нітрати тривалої дії
- Ацетилсаліцилову кислоту (для попередження утворення тромбів)
- Інші лікарські засоби залежно від клінічної ситуації
Ліки не допоможуть повністю позбутися захворювання, вони лише допомагають зупинити його прогресування, усунути напади і полегшити стан хворого або попередити ускладнення. Одним із таких є препарат Аспірин Кардіо®, діючою речовиною якого є ацетилсаліцилова кислота. Його призначають для терапії ішемії серця, зокрема для профілактики інфаркту міокарда. Аспірин Кардіо® забезпечує ефективну профілактику інфаркту міокарда у разі серцево-судинного захворювання, а також якщо є дуже високий ризик, але ще немає захворюванняa. Таблетки Аспірин Кардіо® завдяки кишковорозчинній оболонці можуть проявляти ефект захисту* слизової оболонки шлунка від прямої дії ацетилсаліцилової кислоти. Отже, Аспірин Кардіо® краще за звичайні форми* ацетилсаліцилової кислоти для тривалої терапії. Крім того, Аспірин Кардіо® має зручний блістер із позначками днів тижня, щоб не пропустити жодного дня прийому8.
Лікування ішемії серця складається не тільки з медикаментозної терапії, але і хірургічного втручання. Найчастіше застосовують операцію стентування з ангіопластикою або шунтування3,4,6.
- Стентування з ангіопластикою – це малоінвазивна операція на судині. Під час процедури в пошкоджену судину вводять спеціальний балон зі стентом (сітчастим металевим циліндром). Балон роздмухують під високим тиском, і під його впливом просвіт судини відновлює нормальний розмір. Потім балон здувають і прибирають із артерії, а стент залишається в судині, підтримуючи її здорову форму.
- Шунтування (пересадка ділянки іншої судини в обхід уражених ділянок серця) – це операція, під час якої створюють обхідні шляхи для кровотоку, оминаючи уражену судину. Для цього пацієнту пересаджують ділянку вени (як правило, з нижньої кінцівки, але іноді використовують й імплантати) нижче за уражену артерію. Тепер кров надходитиме до серця по заміненій ділянці судини.
Незалежно від обраного основного методу лікування лікар також підбирає для пацієнта індивідуальну програму терапії. Вона може включати лікувальну дієту, рекомендації щодо фізичної активності, відмову від куріння та алкоголю тощо3,4,6.
![Профілактика ішемічної хвороби серця Профілактика ішемічної хвороби серця](/sites/g/files/vrxlpx38806/files/2023-04/IHD_ukr_image-02%20%281%29%20%281%29%20%281%29.jpg)
Профілактика ішемічної хвороби серця
Для того щоб знизити ризик розвитку захворювання, необхідно за можливості усунути фактори, що його провокують. Насамперед, стежити за харчуванням, знизити споживання жирів тваринного походження та продуктів із підвищеним вмістом холестерину. На стан серця та судин позитивно впливає активний спосіб життя, кардіотренування та прогулянки на повітрі. Людям із групи ризику настійно рекомендується відмовитися від куріння та вживання алкоголю: це значно знижує ймовірність розвитку захворювання3,4,6.
Ішемія серця – це захворювання, яке набагато легше попередити, ніж лікувати, тому регулярні профілактичні огляди у кардіолога та здоровий спосіб життя допоможуть повноцінній роботі вашого серця
Примітки
*Під «захищати», «ефект захисту» та «краще за звичайні форми» мається на увазі, що завдяки кишковорозчинній оболонці таблеток вивільнення активної речовини відбувається не в шлунку, а в лужному середовищі кишечника. У зв’язку з наявністю захисту слизової оболонки шлунка дана лікарська форма є кращою порівняно зі звичайними формами АСК, особливо при довготривалій терапії, але не виключає наявність можливих побічних реакцій, які наводяться в інструкції8.
a При таких процедурах, як шунтування на фоні діалізу; при перенесеному шунтуванні судин серця, перкутанній пластиці судин; після інфаркту; після операцій на судинах; при нестабільній стенокардії; при транзиторній ішемічній атаці. Співвідношення користь/ризик визначає лікар з урахуванням прийому інших препаратів і розглядає застосування у пацієнтів з дуже високою ймовірністю появи порушень з боку серцево-судинної системи8.
Джерела
-
Finegold J.A. et al. Mortality from ischaemic heart disease by country, region, and age: statistics from World Health Organisation and United Nations. Int J Cardiol. 2013 Sep 30;168(2):934-45. doi: 10.1016/j.ijcard.2012.10.046.
-
Bots S.H. et al. Sex differences in coronary heart disease and stroke mortality: a global assessment of the effect of ageing between 1980 and 2010. BMJ Global Health 2017;2:e000298.
-
Coronary Artery Disease: Symptoms, Causes & Treatment https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16898-coronary-artery-disease (дата последнего доступа: 18.08.2022)
-
Серцево-судинні захворювання. Класифікація, стандарти діагностики та лікування / Всеукр. асоц. кардіологів ; За ред. В. М. Коваленка [та ін.]. - 3-те вид., переробл. і допов. - Киiв : Моріон, 2018. - 223 с.
-
Aggarwal N.R. et al. Sex Differences in Ischemic Heart Disease: Advances, Obstacles, and Next Steps. Circ Cardiovasc Qual Outcomes. 2018 Feb;11(2):e004437. doi: 10.1161/CIRCOUTCOMES.117.004437.
-
Myocardial ischemia. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/myocardial-ischemia/symptoms-causes/syc-20375417 (дата последнего доступа: 18.08.2022)
-
Гандзюк В.А. Аналіз захворюваності на ішемічну хворобу серця в Україні. Український кардіологічний журнал. 2014. №3. С. 45-52.
-
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу АСПІРИН КАРДІО®, таблетки, вкриті кишковорозчинною оболонкою, по 100 мг. РП №UA/7802/01/01 (дата останнього перегляду інструкції: 28.10.2021).
PP-ASP-UA-0067-1_13 Oct 2022
Повідомлення про побічні реакції. Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, Вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка,14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу PV_Ukraine@bayer.com або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном (044) 220-33-00.
Повідомлення про скаргу на якість. Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь ласка, передайте інформацію /на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220-33-00.
Вартість дзвінків згідно з тарифами Вашого оператора зв'язку.
Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися із лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.
ТОВ «Байєр», м. Київ, 04071, вул. Верхній Вал, 4-Б, тел: (044) 220-33-00. РП №UA/7802/01/01.