тромбоз – основна причина інсультів та інфарктів

ТРОМБОЗ — основна причина інсультів та інфарктів

Тромбоз – надзвичайно серйозна та поширена проблема, бо кожна четверта смерть у світі спричинена тромбозом1.


Тромбоз – це захворювання, що пов’язане із утворенням згустку крові, тобто тромбу, в судині. Найбільш серйозні наслідки мають тромбоз судин серця – такий тромбоз називається інфарктом міокарда, та мозку – тоді це ішемічний інсульт. Також тромб може виникнути у венах ніг або судинах легень – це венозна тромбоемболія2.
Утворення тромбу є захисною реакцією організму на пошкодження судини. У нормі організм контролює цей процес і не дає крові зсідатися. Проте у разі атеросклерозу або інших станів (див. Чому виникає артеріальний тромбоз?) пошкоджені судини втрачають здатність запобігати утворенню тромбів, а кров набуває підвищеної схильності до зсідання, і таким чином – до тромбозу3.

Види тромбозу

Тромбоз називають артеріальним або венозним залежно від виду судини, в якій формується тромб. Вони відрізняються за причиною виникнення та будовою3.

 

Артеріальний тромбоз розвивається у випадку, якщо атеросклеротична бляшка (відкладення холестерину на стінках судин) розривається. Після цього велика кількість тромбоцитів накопичується на пошкодженій поверхні цієї бляшки, що і утворює тромб. У результаті тромб може повністю закупорити судину і спричинити інфаркт міокарда або ішемічний інсульт. Так як в утворенні артеріальних тромбів провідну роль відіграють тромбоцити, то для профілактики та лікування тромбозу застосовують антитромбоцитарні препарати3.

 

Венозні тромби навпаки виникають переважно в непошкоджених судинах внаслідок застою крові. Вони найчастіше утворюються у венах ніг та можуть спричиняти захворювання, яке називається тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок. Якщо частина тромбу відривається і з током крові потрапляє у легені, тоді виникає емболія легеневої артерії. Саме ці два захворювання об’єднуються терміном «венозна тромбоемболія». Венозні тромби містять велику кількість фібрину. Фібрин – це ниткоподібний білок, що утворюється при згортанні крові і становить основу тромбу. Сам процес згортання крові називають коагуляцією. Тому для їх лікування та профілактики застосовують антикоагулянти – препарати, що впливають на зсідання крові3.
Розглянемо, як утворюється артеріальний тромб, що може спричиняти тромбоз та які можливі наслідки.

Чому виникає артеріальний тромбоз?

Найчастіше артеріальний тромбоз виникає як наслідок атеросклерозу – стану, за якого на стінках артерій накопичуються холестеринові жирові відкладення2,4.
Ще одна часта причина – гіпертензія. Підвищений тиск із часом негативно впливає на стінки судин, що врешті-решт може призводити до утворення тромбів2.

 

Також зверніть увагу, що підвищити ймовірність виникнення тромбів можуть:

  • Високий рівень холестерину в крові
  • Куріння
  • Цукровий діабет із підвищеним рівнем цукру в крові
  • Вагітність
  • Вік
  • Хіміотерапія
  • Інфекційні захворювання
Тромбоз

Як виникає артеріальний тромбоз?

Як вже зазначено вище, артеріальний тромбоз найчастіше розвивається у людей, чиї судини уражені атеросклерозом2. Атеросклероз – це хронічна прогресуюча хвороба, проявом якої є утворення в артеріях жирових відкладень – ліпідних бляшок2,4. За певних обставин поверхня бляшки, яка знаходиться у просвіті судини, пошкоджується. Організм реагує на це пошкодження, як на розрив судини, і намагається його закрити шляхом утворення тромбу. Тому в цьому місці на поверхні бляшки утворюється згусток крові з нагромадження тромбоцитів, переплетених ниток фібрину та застряглих у цій сітці еритроцитів – власне артеріальний тромб, який повністю або частково перекриває артерію3. Завдяки цьому кровопостачання органа, який живить ця артерія, раптово припиняється взагалі або суттєво обмежується. Недостатнє надходження крові до органа через ураження артерії називається ішемією2. Коли внаслідок ішемії гине частина органа, залежна від цієї артерії, розвивається інфаркт4.

 

Отже, якщо така ліпідна бляшка знаходиться в судині серця – коронарній артерії, у будь-який момент є вірогідність утворення згустку крові (тромбу), що може обмежити надходження крові до частини серцевого м’яза (міокарда), який кровопостачається цією артерією, та призвести до нестачі кисню і поживних речовин (ішемії міокарда) і, як наслідок, загибелі цієї частини – інфаркту міокарда. Ішемія супроводжується болем у серці, і цей стан називається серцевим нападом2.
Так само може виникнути тромбоз судини, яка кровопостачає мозок. Ішемія частини мозку, що минула без суттєвих наслідків, називається транзиторною ішемічною атакою. А коли внаслідок тромбозу частина мозку гине, розвивається ішемічний інсульт2.

 

Подібним чином тромбоз артерії нижньої кінцівки призводить до гострої ішемії та у критичних випадках може спричинити ампутацію пальця, стопи або частини ноги4.

Що відбувається, коли тромб закупорює судину?

Якщо тромб перекриває просвіт якої-небудь із судин, що постачає кров до серця, то виникає серцевий напад. У такому випадку серце не отримує достатньо кисню, і це може супроводжуватися проявами, такими як біль у грудній клітці, відчуття тиску чи печіння, задишка, перебої у роботі серця, непритомність2,6.

Серцевий напад може бути проявом інфаркту міокарда6.

 

Якщо тромб повністю блокує судину, що постачає кров до певної частини серця, то ця частина серцевого м’яза починає відмирати через припинення кровотоку, тобто розвивається інфаркт міокарда. Це небезпечний для життя стан, що потребує негайної медичної допомоги2,6.
Більше інформації про інфаркт міокарду та його ознаки ви знайдете тут.


Якщо тромб закупорює судину в мозку, то виникає інсульт. Припиняється надходження крові до певних ділянок мозку, і вони перестають функціонувати. Якщо швидко не відновити кровотік, можлива смерть клітин мозку. Саме тому у разі інсульту потрібна невідкладна медична допомога2,3.
Детальніше про інсульт та його ознаки можна прочитати тут.

 

Симптоми артеріального тромбозу

Підступність артеріального тромбозу полягає у тому, що з самого початку часто немає жодних симптомів. Та це триває, доки тромб не блокує надходження крові до органа4. Коли ж закупорка судин відбулася, то можливі серйозні наслідки. Вони залежать від розташування тромбу та його розміру2. Інформацію про симптоми інфаркту міокарду можна подивитися тут, про симптоми ішемічного інсульту – тут.

Як зменшити ризик виникнення тромбозу?

На щастя, є лікарські засоби, що ефективно зменшують ризик виникнення інфаркту, інсульту, тромбозу судин кінцівки, навіть у пацієнтів із високим ризиком2.
Щоб попередити збільшення розміру тромбу аж до перекриття судини та уникнути утворення нових згустків, необхідно вплинути на процес нагромадження та склеювання тромбоцитів. Саме тому для профілактики та лікування артеріального тромбозу застосовують антитромбоцитарні препарати. Їх дія спрямована на зменшення здатності тромбоцитів до склеювання2,3.


Одним із антитромбоцитарних препаратів є ацетилсаліцилова кислота – діюча речовина препарату Аспірин Кардіо®5.
Аспірин Кардіо® забезпечує ефективну профілактику серцево-судинних подій, таких як інфаркт та інсультa. Завдяки кишковорозчинній оболонці таблетки Аспірин Кардіо® вдається досягти ефекту захисту* слизової оболонки шлунка від безпосередньої дії ацетилсаліцилової кислоти. Тому Аспірин Кардіо® краще за звичайні форми* ацетилсаліцилової кислоти, особливо для довготривалої терапії. Окрім того, Аспірин Кардіо® має зручний блістер із позначками днів тижня, щоб не пропустити жодного дня прийому5.

 

Контролюючи причини та фактори, які спричиняють виникнення тромбозу (див. Чому виникає артеріальний тромбоз?), можна зменшити ймовірність його розвитку.


На що ви можете вплинути2:

  • Контролюйте артеріальний тиск та уникайте його підвищення
  • Зменшіть кількість шкідливих жирів у раціоні, замініть їх корисними
  • Відмовтеся від куріння
  • Контролюйте рівень цукру в крові
  • Контролюйте масу тіла
  • Регулярно займайтеся фізичними вправами

 

Симптоми артеріального тромбозу

Звісно, найкращий варіант – це комплексний підхід до профілактики тромбозу.
Враховуючи, що тромбоз – це основна причина серцево-судинних подій, зокрема інфаркту міокарда та ішемічного інсульту, застосування препаратів, що впливають на тромбоутворення, відіграє ключову роль у попередженні серйозних наслідків1,3.
Більше інформації про Аспірин Кардіо® ви можете знайти тут.

Примітки

*Під «захист», «захищає» та «краще за звичайні форми» мається на увазі, що завдяки кишковорозчинній оболонці таблеток вивільнення активної речовини відбувається не в шлунку, а в лужному середовищі кишечника. У зв’язку з наявністю захисту слизової оболонки шлунка дана лікарська форма є кращою порівняно зі звичайними формами АСК, особливо при довготривалій терапії, але не виключає наявність можливих побічних реакцій, які наводяться в інструкції5.
a При таких процедурах, як шунтування на фоні діалізу; при перенесеному шунтуванні судин серця, перкутанній пластиці судин; після інфаркту; після операцій на судинах; при нестабільній стенокардії; при транзиторній ішемічній атаці. Співвідношення користь/ризик визначає лікар з урахуванням прийому інших препаратів і розглядає застосування у пацієнтів з дуже високою ймовірністю появи порушень з боку серцево-судинної системи5.

 

Джерела

  1. Wendelboe A.M., Raskob G.E. Global Burden of Thrombosis: Ta Epidemiologic Aspects. Circulation Research, 2016;118(9):1340-1347. https://www.ahajournals.org/doi/ full/10.1161/ CIRCRESAHA.115.306841

  2. Thrombosis. https://my.clevelandclinic.org/health/ diseases/22242-thrombosis (дата звернення: 18.08.2022).

  3. Koupenova M. et al. Thrombosis and platelets: an update. European Heart Journal, 2017;38(11):785-791. doi:10.1093/eurheartj/ehw550.

  4. Arterial thrombosis. https://www.nhs.uk/conditions/ arterial-thrombosis/ (дата звернення: 18.08.2022).

  5. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу АСПІРИН КАРДІО®, таблетки, вкриті кишковорозчинною оболонкою, по 100 мг. РП №UA/7802/01/01 (дата останнього перегляду інструкції: 28.10.2021).

  6. Як виявити інфаркт і що робити при серцевому нападі: коментує експерт https://moz.gov.ua/article/health/jak-vijaviti-infarkt-i-scho-robiti-pri-sercevomu-napadi-komentue-ekspert (дата звернення: 18.08.2022)

 

PP-ASP-UA-0053-1_04 Oct 2022

Повідомлення про побічні реакції. Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, Вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка,14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу PV_Ukraine@bayer.com або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном (044) 220-33-00.
Повідомлення про скаргу на якість. Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь ласка, передайте інформацію /на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220-33-00.

Вартість дзвінків згідно з тарифами Вашого оператора зв'язку.

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися із лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.
ТОВ «Байєр», м. Київ, 04071, вул. Верхній Вал, 4-Б, тел: (044) 220-33-00. РП №UA/7802/01/01.