Інсульт

ІНСУЛЬТ

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ІНСУЛЬТ?

Інсульт як окрему хворобу виділив Гіппократ понад 2400 років тому. З того часу медицина дізналася значно більше про причини інсульту, його діагностику та лікування. Але навіть сьогодні інсульт є третьою причиною смерті після інфаркту міокарда та онкологічних захворювань1,2. Знаючи про це захворювання, вивчивши причини, передвісники й методи профілактики, цю статистику необхідно й можна змінити, оскільки інсульт можливо упередити3,4.


Отже, інсульт – це порушення роботи мозку, спричинене тим, що до тканин мозку раптово перестає надходити кров унаслідок закупорки кровоносних судин або їх розриву. І чим більша ділянка мозку страждає, і чим довше відсутнє кровопостачання, тим небезпечнішими будуть наслідки інсульту, – аж до летального результату3.


Ми знаємо, що кровопостачання головного мозку забезпечують великі магістральні артерії – сонні та хребетні, що знаходяться на шиї. Далі, вже всередині черепа, ці артерії подрібнюються на все більш і більш дрібні артерії, які живлять мозок. У здорової людини ці судини еластичні та гладкі, тому кров легко по них переноситься. Але у разі деяких захворювань (наприклад, атеросклерозу, гіпертензії, цукрового діабету) кровообіг мозку може порушуватися через те, що судина закупорюється холестериновою бляшкою, тромбом або навіть розривається. Так і виникає інсульт3.

Види інсульту

В основному виділяють два види інсульту: ішемічний та геморагічний3-5.


Ішемічний інсульт за статистикою становить 87% випадків6,7. При цьому виді інсульту кровопостачання мозку порушується, бо кровоносні артерії різко звужуються чи перекриваються. Причинами закупорки можуть бути принесений з кровотоком згусток (так званий ембол), холестеринова бляшка, яка виникла на стінці артерії, але найчастіше – тромб, що утворився в цій судині, а також спазм судини або збіг кількох цих факторів3. Ступінь порушення роботи мозку при ішемічному інсульті сильно варіює час від часу, і найчастіше залежить від діаметра судини, по якій порушується кровотік, та ділянці мозку, яку він кровопостачає4. Якщо прояви інсульту мінімальні, такий стан називають мікроінсультом3,4.


Якщо симптоми виникли спонтанно і тривають від 5 хвилин до доби, можна припустити, що це транзиторна ішемічна атака (ТІА), тобто порушення мозкового кровообігу на короткий проміжок часу. ТІА відрізняється від інсульту тим, що за цей час спазм судини проходить або згусток крові в судині, що живить мозок, розсмоктується, кровообіг відновлюється самостійно і не залишається жодних порушень у діяльності мозку. Через це, на жаль, часто транзиторна ішемічна атака не сприймається серйозно. Проте ТІА називають раннім передвісником інсульту, тому що наступного разу ці порушення можуть і не минутися так, бо порушення кровообігу спричинить смерть клітин мозку, тобто виникне інсульт4.


Геморагічний інсульт – це крововилив у мозок, коли судина в головному мозку розривається. Крім порушення руху крові пошкодженою судиною, також підвищується внутрішньочерепний тиск, мозок набрякає. Внаслідок набряку та високого тиску виникає пошкодження великого обсягу тканин мозку. Часто цей вид інсульту можна зустріти під назвою тяжкий інсульт або обширний інсульт. Є думка, що геморагічний інсульт – один з найбільш небезпечних для життя людини3,4.

Симптоми інсульту

Прояви та перші ознаки інсульту – симптоми майже однакові при ішемічному та геморагічному інсульті, тому визначити вид інсульту може лише фахівець3-5.


Зазвичай симптоми інсульту виникають раптово і помітні відразу3-5:

  • Часткова або повна втрата чутливості обличчя та кінцівок, найчастіше з одного боку тіла (асиметрія)
  • Порушення свідомості, при якому виникають проблеми з вимовою та розумовою діяльністю
  • Труднощі із зором: його повна втрата чи неможливість чітко бачити одним чи двома очима одночасно
  • Головний біль, що супроводжується блюванням та запамороченням
  • Запаморочення або порушення координації, хитка хода

 

З появою симптомів розвитку інсульту не зволікайте. Помітивши перші ознаки інсульту (або ранні передвісники інсульту), необхідно якнайшвидше викликати швидку допомогу. Навіть якщо це минущий стан, і симптомів ТІА не буде до приїзду лікаря, пацієнту знадобиться медична допомога для своєчасного обстеження та лікування, щоб надалі уникнути інсульту. Якщо ж симптоми інсульту не проходять, то негайний виклик швидкої допомоги може врятувати життя пацієнту3.

 

Прояви та перші ознаки інсульту

Інсульт: причини розвитку

Тромбоз судини головного мозку – найчастіша причина розвитку інсульту. Вік, спосіб життя, гіпертензія, цукровий діабет ведуть до зміни структури судин, прогресування атеросклерозу. Судина змінюється, у ній з’являються жирові відкладення – ліпідні бляшки4. Наявність низки факторів ризику інсульту підвищує ймовірність його розвитку3-5.

Фактор

Ймовірність розвитку інсульту

Причини виникнення інсульту

Гіпертензія8

Ризик підвищується майже вдвічі на кожні 20 мм рт.ст. підвищення систолічного артеріального тиску

 

 

Внаслідок необхідності постійно витримувати високий тиск, судини втрачають еластичність і стають «крихкими». Також виникає атеросклероз – одна з основних причин інсульту

Тютюнопаління9

Ризик ішемічного інсульту збільшується у 2 рази, а геморагічного — у 4 рази

Куріння значно впливає на згортання крові, сприяє розвитку атеросклерозу

Цукровий діабет3

Ризик інсульту вдвічі вищий, особливо при поганому контролюванні рівня цукру в крові

Ризик обумовлений підвищенням рівня глюкози, що пошкоджує судини. Також діабет спричиняє розвиток гіпертензії та атеросклерозу

Низька фізична активність та зайва вага3

Наявність зайвої ваги підвищує ризик інсульту в 3 рази

 

Ожиріння тісно пов’язане з діабетом, гіпертензією та серцево-судинними захворюваннями, що сприяють розвитку інсульту

Миготлива аритмія (фібриляція передсердь)10

У 3-5 разів вищий ризик ішемічного інсульту. Зумовлює кожен 7-й інсульт

Нерегулярне скорочення передсердь може призвести до застою крові та її підвищеного згортання (тобто утворення тромбів) у камерах серця. Тромби можуть мігрувати з серцевих порожнин із кровотоком у мозок

Підвищення холестерину у крові3

Ризик виникнення серцево-судинних хвороб та інсульту підвищується, якщо в крові переважає «поганий холестерин»

Зумовлює розвиток атеросклерозу: просвіт судин звужується внаслідок жирових відкладень – ліпідних бляшок, які можуть пошкоджуватися, і на їх поверхні утворюється тромб, що перекриває судину

Профілактика інсульту препаратом Аспірин Кардіо®

Профілактика інсульту препаратом Аспірин Кардіо®

Формуванню тромбу, а отже, розвитку ішемічного інсульту після появи перших ознак проявів інсульту (ТІА) можна запобігти шляхом прийому препаратів ацетилсаліцилової кислоти, дія яких спрямована на зменшення спроможності тромбоцитів до склеювання11.


Аспірин Кардіо® належить до групи антитромбоцитарних препаратів, оскільки діючою речовиною препарату є ацетилсаліцилова кислота.
Аспірин Кардіо® у дозі 100 мг щодня забезпечує ефективну профілактику тромбозу та серцево-судинних подій, таких як інфаркт й інсультa. Завдяки кишковорозчинній оболонці таблетки Аспірин Кардіо® вдається досягти ефекту захисту* слизової оболонки шлунка від безпосереднього впливу ацетилсаліцилової кислоти. Таким чином, Аспірин Кардіо® краще за звичайні форми* ацетилсаліцилової кислоти підходить для тривалого застосування11.


Детальну інформацію про Аспірин Кардіо®, оригінальний європейський препарат компанії «Байєр» для профілактики інсульту після появи передвісних проявів інсульту, можна знайти тут.

Лікування інсульту

Важливо розуміти, що після виникнення перших ознак інсульту хворого потрібно доставити до стаціонару якнайшвидше. Адже в умовах медичного закладу є можливість проведення більш серйозної антитромботичної терапії – тромболізису, який допоможе або усунути, або зменшити наслідки інсульту. Для цього необхідно встигнути його почати у перші 4 години від виникнення інсульту, у так зване «вікно надії»3,5.


Іноді для відновлення кровообігу може знадобитися операція5.
У гострий період лікування спрямоване на те, щоб зменшити зону ураження мозку, відновити кровопостачання, тим самим зменшивши ризик розвитку найгірших наслідків інсульту – інвалідизації та смерті3.
Залежно від виду, тяжкості, супутніх захворювань у стаціонарі надають професійну допомогу спочатку у палаті реанімації та інтенсивної терапії, потім у відділенні неврології, а після – якщо пацієнт потребує допомоги з відновленням усіх функцій організму – реабілітації3,5.


Одна з цілей медикаментозного лікування після гострого періоду інсульту – запобігання повторному інсульту3. Адже за статистикою кожен 4-й інсульт на рік є повторним3,6. Тому дуже важливо стежити за тими станами, власне, факторами ризику, що призвели до першого інсульту3,4:

  • Моніторувати артеріальний тиск
  • Регулярно контролювати та знижувати рівень холестерину та не допускати підвищення рівня цукру в крові
  • Змінити харчування та збільшити фізичну активність
  • Відмовитися від куріння
  • Нормалізувати вагу


І пам’ятайте, 80% інсультів можна запобігти!5

 

Примітки

*Під «захист», «ефект захисту» та «краще за звичайні форми» мається на увазі, що завдяки кишковорозчинній оболонці таблеток вивільнення активної речовини відбувається не в шлунку, а в лужному середовищі кишечника. У зв’язку з наявністю захисту слизової оболонки шлунка дана лікарська форма є кращою порівняно зі звичайними формами АСК, особливо при довготривалій терапії, але не виключає наявність можливих побічних реакцій, які наводяться в інструкції11.
a При таких процедурах, як шунтування на фоні діалізу; при перенесеному шунтуванні судин серця, перкутанній пластиці судин; після інфаркту; після операцій на судинах; при нестабільній стенокардії; при транзиторній ішемічній атаці. Співвідношення користь/ризик визначає лікар з урахуванням прийому інших препаратів і розглядає застосування у пацієнтів з дуже високою ймовірністю появи порушень з боку серцево-судинної системи11

 

 

Джерела

  1. The top 10 causes of death - WHO | World Health Organization. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death (дата звернення: 09.08.2022).

  2. Cancer - WHO | World Health Organization. https://www.who.int/health-topics/cancer#tab=tab_1 (дата звернення: 09.08.2022).

  3. Stroke. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/stroke/ (дата звернення: 09.08.2022).

  4. About Stroke. American Stroke Association https://www.stroke.org/en/about-stroke (дата звернення: 09.08.2022)

  5. МОЗ України. «Запитай у лікаря про інсульт»: на найпоширеніші запитання відповів фахівець Юрій Фломін. http://ukrsocium.com/novini/ susplstvo/16547-2019-11-06-09-05-28 (дата звернення: 09.08.2022).

  6. Tsao C.W., et al. Heart Disease and Stroke Statistics—2022 Update: A Report From the American Heart Association. Circulation. 2022;145(8):e153–e639.

  7. Centers for Disease Control and Prevention. Stroke Facts https://www.cdc.gov/stroke/facts.htm (дата звернення: 09.08.2022).

  8. Lewington S, et al. Prospective Studies Collaboration. Age-specific relevance of usual blood pressure to vascular mortality: a meta-analysis of individual data for one million adults in 61 prospective studies. Lancet. 2002;360(9349):1903–13.

  9. Biqi P., et al. The relationship between smoking and stroke: A meta-analysis. Medicine (Baltimore). 2019 Mar;98(12):e14872.

  10. Atrial Fibrillation. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/heartdisease/ atrial_fibrillation.htm (дата звернення: 09.08.2022).

  11. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу АСПІРИН КАРДІО®, таблетки, вкриті кишковорозчинною оболонкою, по 100 мг. РП №UA/7802/01/01 (дата останнього перегляду інструкції: 28.10.2021).

 

PP-ASP-UA-0065-1_13 Oct 2022

Повідомлення про побічні реакції. Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, Вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка,14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу PV_Ukraine@bayer.com або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном (044) 220-33-00.
Повідомлення про скаргу на якість. Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь ласка, передайте інформацію /на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220-33-00.

Вартість дзвінків згідно з тарифами Вашого оператора зв'язку.

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися із лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.
ТОВ «Байєр», м. Київ, 04071, вул. Верхній Вал, 4-Б, тел: (044) 220-33-00. РП №UA/7802/01/01.